Podcastové nahrávky sme pripravili v rámci osvetových aktivít k 25. výročiu Domova sociálnych služieb a rehabilitačného strediska Samária, ktoré sa venuje ľuďom s duševným ochorením, najmä z okruhu schizofrénie. Zariadenie DSS a RS Samária prevádzkuje Bratislavská arcidiecézna charita v hlavnom meste.
Mýty a fakty o schizofrénii – 1. časť
Čo je schizofrénia? Stretli ste už človeka, ktorý bojuje s týmto vážnym duševným ochorením? Máme o o schizofrénii dostatok relevantných informácií? S pani psychiatričkou Annou Gombošovou sa v 1. časti rozhovorov s názvom Schizofréniou život nekončí, budeme rozprávať práve o mýtoch, ktoré kolujú o schizofrénii v našej spoločnosti.
Ako to u nás vyzerá v DSS a RS Samária v Bratislave? – 2. časť
Hlinená tabuľka na dome s peknou záhradou v ružinovskej mestskej časti Trnávka nesie nápis Domov sociálnych služieb a rehabilitačné stredisko Samária. Práve do tohto (ne)obyčajného bratislavského domu vchádzajú v rannej dopravenej špičke ľudia s duševným ochorením – schizofréniou, aby v ňom opäť nachádzali čaro obyčajných dní. Čo konkrétne v Samárii nachádzajú, čo vlastne potrebujú? 2. časť v rámci rozhovorov Schizofréniou život nekončí sme nahrávali so sociálnou pracovníčkou Samárie Zinou Halaškovou.
Ako schizofrénia ovplyvňuje blízkych či rodinu? – 3. časť
Schizofrénia neovplyvňuje v živote len človeka s ochorením, ale aj jeho blízkeho, napríklad rodinu. Pani Ľudmila Brezáková vie, čo znamená, ak práve vášmu dieťaťu je diagnostikovaná schizofrénia. Čo všetko
si prežila, čo sa naučila a čo jej pomáha dnes v prijímaní faktu, že schizofrénia je trvalé ochorenie a zo života milovaného neodíde? Ako sa na schizofréniu pozerala pani Brezáková predtým a dnes?
Ako sa dá zžiť so schizofréniou – 4. časť
Schizofrénia ovplyvňuje každého človeka iným spôsobom. Má dosah na našu prácu, medziľudské vzťahy aj sociálny život. Ako schizofrénia zasahuje do každodenného života a ako sa s ňou dá (z)žiť porozpráva Martin Medveď, klient Domova sociálnych služieb a rehabilitačného strediska Samária v Bratislave.