Národný týždeň charity 2023

Program

19. jún 2023 pondelok
Schizofréniou život nekončí – podcast Charita pomáha

Zverejnenie 4-dielneho rozhovoru Schizofréniou život nekončí. Podcastové nahrávky sme pripravili v rámci osvetových aktivít k 25. výročiu Domova sociálnych služieb a rehabilitačného strediska Samária, ktoré sa venuje ľuďom s duševným ochorením, najmä z okruhu schizofrénie. Zariadenie DSS a RS Samária prevádzkuje Bratislavská arcidiecézna charita v hlavnom meste.

Mýty a fakty o schizofrénii – 1. časť

Čo je schizofrénia? Stretli ste už človeka, ktorý bojuje s týmto vážnym duševným ochorením? Máme o o schizofrénii dostatok relevantných informácií? S pani psychiatričkou Annou Gombošovou sa v 1. časti rozhovorov s názvom Schizofréniou život nekončí, budeme rozprávať práve o mýtoch, ktoré kolujú o schizofrénii v našej spoločnosti. 

Ako to u nás vyzerá v DSS a RS Samária v Bratislave? – 2. časť

Hlinená tabuľka na dome s peknou záhradou v ružinovskej mestskej časti Trnávka nesie nápis Domov sociálnych služieb a rehabilitačné stredisko Samária. Práve do tohto (ne)obyčajného bratislavského domu vchádzajú v rannej dopravenej špičke ľudia s duševným ochorením – schizofréniou, aby v ňom opäť nachádzali čaro obyčajných dní. Čo konkrétne v Samárii nachádzajú, čo vlastne potrebujú? 2. časť v rámci rozhovorov Schizofréniou život nekončí sme nahrávali so sociálnou pracovníčkou Samárie Zinou Halaškovou.

Ako schizofrénia ovplyvňuje blízkych či rodinu? – 3. časť

Schizofrénia neovplyvňuje v živote len človeka s ochorením, ale aj jeho blízkeho, napríklad rodinu. Pani Ľudmila Brezáková vie, čo znamená, ak práve vášmu dieťaťu je diagnostikovaná schizofrénia. Čo všetko
si prežila, čo sa naučila a čo jej pomáha dnes v prijímaní faktu, že schizofrénia je trvalé ochorenie a zo života milovaného neodíde? Ako sa na schizofréniu pozerala pani Brezáková predtým a dnes?

Ako sa dá zžiť so schizofréniou – 4. časť

Schizofrénia ovplyvňuje každého človeka iným spôsobom. Má dosah na našu prácu, medziľudské vzťahy aj sociálny život. Ako schizofrénia zasahuje do každodenného života a ako sa s ňou dá (z)žiť porozpráva Martin Medveď, klient Domova sociálnych služieb a rehabilitačného strediska Samária v Bratislave.

20. jún 2023 utorok
Polícia SR deťom

15:00 hod. – 16:30 hod.

Centrum solidarity organizuje zaujímavý program, v spolupráci s Krajským riaditeľstvom PZ Bratislava pre deti z Ukrajiny aj Slovenska. Deti si môžu vyskúšať sedieť v policajnom aute, páni policajti deťom ukážu aj ľahkú výstroj – napríklad štíty alebo prilby. Vypočuť si budete môcť aj prednášku o bezpečnosti na cestách, ale aj páni policajti budú pripravení odpovedať vám na zvedavé otázky malých aj veľkých.

Akciu organizujeme pri príležitosti Svetlového dňa utečencov.

Farský kostol Sedembolestnej Panny Márie

Betliarska 3, 851 07 Bratislava – Petržalka

parkovisko, areál, farské ihrisko/záhrada

22. jún 2023 štvrtok
Deň otvorených dverí v DSS a RS Samária

9:00 hod. – 12:00 hod. (pre pozvané návštevy)

13:00 hod. – 16:00 hod. (pre širokú pre verejnosť, záujemcov, spolupracovníkov a podporovateľov)

Príďte sa pozrieť ako vyzerá Zariadenie sociálnych služieb a rehabilitačné stredisko Samária zblízka.  Zoznámte sa s naším odborným tímom, ktorý tvoria psychologičky a sociálni pracovníci. Máte otázky? Opýtajte sa na Samáriu priamo klientov, ktorí ju denne navštevujú. Tešíme sa na vás.

Krasinského 6, 821 04 Bratislava 

25. jún 2023 nedeľa
Káva a koláčik s charitou, Martineum café (verejné)

od 9:00 hod. do 12:00 hod.
o 10:00 hod. sprievodný program pre deti: pesničkohry v podaní hudobníka a skladateľa Mira Jila v kaviarni

Rudnayovo námestie, 811 01 Bratislava

. . .

Sv. omša v Dóme sv. Martina (verejné)

o 12:00 hod.
ThDr. Peter Slepčan, farár Farnosti sv. Martina
Mgr. Jozef Kožuch, duchovný správca Bratislavskej arcidiecéznej charity

Rudnayovo námestie 1, 811 01 Bratislava

. . .

Slávnostné stretnutie zamestnancov, dobrovoľníkov a farských charít Bratislavskej arcidiecéznej charity (interné)

14:00 hod. 

hosť: J. E. Mons. prof. ThDr. Jozef Haľko, PhD.

Kňazský seminár sv. Cyrila a Metoda, Kapitulská 26, 811 01 Bratislava

. . .