Aktuality

Čo máme nové?

Pomáhame cudzincom a sme pripravení v pomoci vytrvať, reaguje na mimoriadnu situáciu v hlavnom meste riaditeľ Bratislavskej arcidiecéznej charity

pridal: admin | dátum: 10. októbra 2023 | kategória: Tlačová správa

Bratislava 10. 10. 2023 – Bratislavská arcidiecézna charita (BACH) cez víkend zintenzívnila materiálnu pomoc cudzincom. Pridala sa k mestu a ďalším neziskovkám, ktoré pomáhajú zraniteľným. Aj matkám s deťmi dodáva BACH cez spolupracujúce organizácie potraviny, hygienické potreby, deky, spacáky či pitnú vodu. Situácia podľa zamestnancov charity nie je kritická. Darcov charita prosí o dodržiavanie pravidiel skladu.

Zabezpečovanie materiálnej a potravinovej pomoci pre mobilné tímy

Pomoc príslušníkom tretích krajín, ktorí prechádzajú aj územím hlavného mesta, aktuálne zastrešuje Magistrát hlavného Mesta Bratislava. Bratislavská arcidiecézna charita (BACH) dlhodobo dobre spolupracuje s magistrátom v Asistenčnom centre na Bottovej ulici. Po vyhlásení mimoriadnej situácie v Bratislave zo soboty na nedeľu sa BACH sústredila predovšetkým na zabezpečovanie materiálnej pomoci pre mobilné tímy, ktoré vyrážajú za núdznymi do ulíc. Radoslav Gellen z Bratislavskej arcidiecéznej charity, ktorý pomoc koordinuje „Zabezpečujeme pitnú vodu či základné balíčky, ktoré vozia hliadky mestskej polície a ďalšie spolupracujúce organizácie, exportujeme jedlo, deky, zimné oblečenie, pršiplášte, spacáky na Regrútsku ulicu, kde sa združujú migranti,  potrebné veci posielame aj do ubytovne Fortuna atď…“

Skúsenosti a vytrvalá pomoc

„Z predchádzajúcej migračnej vlny máme skúsenosti, aktuálne pomáhame cudzincom a sme pripravení v pomoci vytrvať. Aktuálnu situáciu nevnímame zatiaľ ako kritickú, samozrejme, ide o individuálne posúdenie každého prípadu, rizikové je, keď sú deti na ulici a je zlé počasie,“  informuje riaditeľ Bratislavskej arcidiecéznej charity Boris Hrdý.

Bratislavská arcidiecézna charita momentálne nemá možnosti prijímať dary od jednotlivcov a roztrieďovať ich. „Prijímame ale dary organizovaných hromadných zbierok, kde je zabezpečené roztriedenie darovaných vecí,“ vysvetľuje Radoslav Gellen z BACH, ktorý tiež koordinuje sklad v Asistenčnom centre na Bottovej v Bratislave. Komunitám, spoločenstvám či iným organizáciám, ktoré realizujú svojpomocne zbierky pre ľudí z tretích krajín, charita zdôrazňuje aktuálne pravidlá skladu Asistenčného centra na Bottovej ulici v Bratislave: dary od jednotlivcov nie sú možné, po dohode cez mail bottova@charitaba.sk bude možné prijať hromadné dary. Podrobnejšie aktualizované informácie nájdete na www.charitaba.sk.

BACH tiež apeluje na verejnosť, aby neprepadávala obavám z aktuálnej situácie. V prípade malých detí, ktoré urgentne potrebujú pomoc sa treba obrátiť na mestskú políciu.

Pravidlá darovania hromadných zbierok pre migrantov (aktualizované 20. 10. 2023)

Transparentný účet Bratislavskej arcidiecéznej charity: SK91 0900 0000 0052 0877 7794

https://www.transparentneucty.sk/#/ucet/SK9109000000005208777794  

Foto: ilustračná