Aktuality

Čo máme nové?

Jedinečné charitné zariadenie DSS a RS Samária v Bratislave pozýva na oslavu 25. výročia založenia

pridal: admin | dátum: 12. novembra 2023 | kategória: Tlačová správa

Pri príležitosti 25-tych narodenín Domova sociálnych služieb a Rehabilitačného strediska Samária (DSS a RS Samária), Bratislavská arcidiecézna charita pozýva širokú verejnosť na oslavu, ktorá sa bude konať 16. 11. 2023 (vo štvrtok) o 17:00 hod. v CULTUSE, Dome kultúry Ružinov, v Bratislave. Podujatie bude moderovať Katarína Brychtová a slávnostným večerom budú znieť piesne v podaní speváčky a skladateľky Katky Koščovej a klaviristu Daniela Špinera. Vstup na podujatie je voľný.

Prianie

„Samárii by som chcel popriať, aby tu bola ešte dlho. Pri súčasnom stave  financovania sociálnych služieb a udržateľnosti je to veľmi náročné. Chceme, aby ľudia na Slovensku, ľudia so skúsenosťou s duševným ochorením z okruhu schizofrénie, mali veľa podpornej siete a možností ambulantnej formy pomoci,“ vyslovuje narodeninové prianie vedúci DSS a RS Samária  Karol Vlasák.

História a súčasnosť

Samária bol slávnostne otvorená ako denný stacionár pre mladých ľudí s duševnými poruchami 11. mája 1998. Dnes sa v Domove sociálnych služieb a Rehabilitačnom stredisku Samária charitní zamestnanci venujú ambulantnou formou ľuďom so skúsenosťou s duševným ochorením, trpiacich prevažne schizofréniou. Patrí medzi hŕstku zariadení takéhoto typu na Slovensku. Multidisciplinárny tím (psychológ, sociálny pracovník, inštruktor sociálnej rehabilitácie a dobrovoľníci) klientov sprevádza pri zvládaní každodenných životných situácií, ktorými si prechádzajú. DSS a RS Samária podporuje telo, dušu aj ducha, vzťahy a prepája rodinu i priateľov človeka so skúsenosťou s duševným ochorením.

Tento projekt bol podporený z dotačného programu mestskej časti Bratislava – Ružinov.

Oslava pre verejnosť

Prečo charita organizuje oslavu 25. výročia DSS a RS Samária pre verejnosť? Vysvetľuje šéf zariadenia Karol Vlasák: „Oslavu pre verejnosť organizujeme, pretože  chceme poukázať na problémy a nedostatok starostlivosti pre ľudí s duševným ochorením. Aby sa šírila osveta. Organizujeme ju aj pre ľudí, ktorí už chodili do zariadenia, aj pre bývalých zamestnancov. Keďže je to verejná akcia a osveta, budeme veľmi radi, ak prídu deti, rodiny, seniori.“

NOVINKA: Charita vydáva osvetovú brožúru Schizofréniou život nekončí

Pri príležitosti slávenia 25. výročia DSS a RS Samária vydáva Bratislavská arcidiecézna charita brožúru s názvom Schizofréniou život nekončí, ktorú pripravila pre odbornú aj laickú verejnosť. Odborný tím Samárie v nej zdieľa svoje poznatky a spôsoby práce ľuďom so skúsenosťou so schizofréniou. Brožúra bude predstavená verejnosti na oslave 25. výročia 16. 11. 2023 o 17:00 hod. v CULTUS Ružinov v Bratislave.

Viac informácií o ambulantnej službe, osvetových podporných aktivít z oblasti duševného zdravia, spoznávania schizofrénie a búrania predsudkov či mýtov o duševnom ochorení, charita priebežne zverejňuje na svojej webovej stránke www.charitaba.sk.

Viac informácií o ambulantnej službe, osvetových podporných aktivít z oblasti duševného zdravia, spoznávania schizofrénie a búrania predsudkov či mýtov o duševnom ochorení, charita priebežne zverejňuje na svojej webovej stránke www.charitaba.sk.