Aktuality

Čo máme nové?

Nehľaďte na svoj vek alebo vrásky, stále môžete zažiť niečo nové

pridal: admin | dátum: 5. marca 2020 | kategória: Novinky

Oprášim si kabát od dažďových kvapiek a hneď si sadám do najbližšieho kresla, ktoré vidím. Postarší pán v károvanom saku oproti mne sa na mňa usmeje a kývnutím hlavy mi ukazuje, že panie vzadu rozdávajú čaj. Začína mi byť príjemne teplo, zavŕtam sa teda do kresla a uvedomím si, že prednášku, ktorá začína lákať aj moju pozornosť, pozorne počúvajú všetci v zaľudnenej miestnosti. Toto som fakt nečakala. Možno nejaké štrikovanie alebo spoločenské hry. Moja predstava o nudnom seniorskom klube sa rozpadla za sekundu.

„Pracovala som na Námestí SNP, na súde. V práci sa nám pokazil kotol, bola zima, tak nás na doobedie pustili. Prechádzala som sa po meste a nevedela som, čo robiť. Uvidela som plagát vyvesený na Dome umenia a šla som na stretnutie. Bolo to nadupané,“ usmieva sa v spomienkach na prvé stretnutie pred mnohými rokmi Elenka. Keďže ale vtedy ešte pracovala a nemala doobedia voľný čas, ako ostatní dôchodcovia, do Senior klubu dostala až v roku 2007, keď stratila manžela. „Viacerí ma odtiaľto poznali, volali ma, že mi to dobre padne. A ja som to privítala. Spočiatku som bola prísediaca a dnes pripravujem program na spoločné stretnutia,“ vysvetľuje mi sympatická 81-ročná dáma, ktorá je dnes už stálou členkou Senior klubu organizovanom každú stredu v kaviarni Quo vadis na Hurbanovom námestí v Bratislave.

Otvorenosť, humor a modlitba

Zaujímavá prednáška od hosťa, poväčšine kňaza, zamyslenie a životopis svätého od niektorého člena klubu a na záver spoločná modlitba. Každé stredajšie dopoludnie seniorov, okrem horúcich júlových a augustových, vyzerá už 28 rokov v centre Bratislavy takto. V mysli si pripomeniem zamyslenie kňaza o otvorenosti, bdelosti či trpezlivosti. „Nehľaďte na svoj vek alebo na svoje vrásky, stále môžete zažiť niečo nové. Bdejme, lebo nevieme, kedy Pán príde.“ Stotožňuje sa s tým aj ďalšia aktívna členka, 76-ročná historička Eva. „Prečo sem vlastne chodievate?“ pýtam sa jej, keď debatujeme pri čaji s ostatnými. „Môžem tu byť užitočná, upozorňujem na aktuality, dôležité cirkevné aj národné výročia. Sú tu ľudia, pre ktorých je každá informácia vzácna. Aj mne to dáva veľmi veľa, celý deň pracujem s knihami, počítačom, televíziou a potrebujem spätnú reakciu, potrebujem rozhovor. Navyše, a hovorím to aj svojim priateľkám, treba si vyjsť do mesta a zapojiť sa, nielen v rámci okolia a dediny. Napriek veku a ťažkostiam sa otvoriť a zažiť niečo nové.“

Bratia a sestry

Iste by starkým (s úsmevom si hovoria starci), s papučami na nohách a zakrúteným v deke, bolo v tomto sychravom počasí doma lepšie. Napriek tomu, že to majú viacerí do Starého Mesta ďaleko, MHD-čkou či taxíkmi sa každú stredu dopoludnia snažia prísť aj zo širšieho bratislavského okolia. Vlastne sa ani nemusia veľmi premáhať. Keď zdravie slúži, tešia sa na stretnutie. Aj Amálka prišla, i keď sa pohybuje s vozíkom. Aj Helenka, Barborka, Eduard… Všetci si tykajú a živo mi vysvetľujú, že sú tu navzájom bratia a sestry.

Klub vznikol v roku 1991 na Kapitulskej ulici v Bratislave, autorom bol ešte vtedy ako mladý kňaz Ladislav Csontos, doktorka Katarína Rašlová a Jozef Kanas. Klub teda vznikol z inteligencie, združoval viacerých erudovaných ľudí z rôznych oblastí života, bohužiaľ, mnohí už nie sú medzi nami.

So Zdenkou si spolu prezeráme jednu z ťažkých kroník, kde je všetko dopodrobna zapísané a archivované. „Ja sem chodievam približne 16 rokov a znamená to pre mňa veľa, obohacujem si moje vedomosti aj duchovno,“ ukazujúc mi barle dodáva, že sa o ducha musí starať, aby malo silu aj telo. Milá Terka, jedna z najstarších ešte aktívnych členov, mi zase vysvetľuje, že v roku 2014 bolo členov 75, tento rok ostali 49. „Nehovoríme o osobných veciach, čo sa deje doma, ale keď má niekto problémy či je v nemocnici, tak sme súdržní, pomáhame si.“ Kedysi spolu chodievali viac aj na výlety či púte, dodnes mávajú pred Veľkou nocou spoločnú duchovnú obnovu a v januári spoločné posedenie, kde opäť napečú koláčiky a rečujú.

V Klube seniorov pri Dome Quo Vadis sa všetci smejúc zhodujú, že radi prijmú aj ďalších členov medzi seba. Nezabudnite, každú stredu o deviatej sa pri teplom čaji zohreje na zimnej prechádzke nielen vaše telo, ale v kruhu životom skúsených a dobre naladených ľudí aj vaša duša.

Ak ste senior a hľadáte spoločenstvo, Klub seniorov pri Bratislavskej arcidiecéznej charite Vás pozýva na stretnutie každú stredu (okrem prázdnin) od 9:00 hod. do 12:00 hod. v dome Quo Vadis na Hurbanovom námestí, vedľa kostola Najsvätejšej Trojice.

V spoločenstve, ktoré trvá už 20 rokov, môžete duchovným programom obohatiť svoj voľný čas a byť aj sám aktívnym prispievateľom a členom. Teší sa na Vás 60 členov spoločenstva.