Aktuality

Čo máme nové?

Charita v spolupráci s Tescom opäť pomôže núdznym ľuďom s potravinami

pridal: admin | dátum: 22. novembra 2022 | kategória: Slovenská katolícka charita

Už tento štvrtok, 24. novembra, sa v známom obchodnom reťazci začne 10. ročník najväčšej potravinovej zbierky, prostredníctvom ktorej Slovenská katolícka charita pomáha núdznym na Slovensku. Na dôležitosť zbierky upozornila aj známa speváčka či trnavskí futbalisti. 

Nakupovanie potravín môžu dobrí ľudia opäť spojiť s pomocou pre druhých. Najväčšia potravinová zbierka na Slovensku, ktorú aj tento rok organizuje Tesco v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou a ďalšími štyrmi organizáciami, bude prebiehať v predajniach obchodného reťazca od štvrtka 24. novembra do nedele 27. novembra 2022, online až do 23. decembra 2022. Ide o jej desiaty jubilejný ročník, na čo upozornia v niektorých prevádzkach aj zlaté balóny s jubilejnou desiatkou.

„Do potravinovej zbierky sa môže zapojiť každý bez ohľadu na veľkosť podarovaného nákupu. Pre tých, ktorí nevedia čím majú prispieť, budeme mať pripravené vzorové balíčky potravín v rozličnej hodnote. Tie sa budú dať zaplatiť aj v rámci online nakupovania,“ uviedla koordinátorka Tesco zbierky Vierka Vranková. Balíčky budú obsahovať hlavne rôzne druhy polotovarov ako cestoviny, strukoviny, instantné polievky, omáčky na cestoviny, ryžu ale i hygienické potreby. Budú menšie i väčšie, aby mohol pomôcť aj človek s nižším príjmom. Darovanie potravín je veľmi jednoduché – stačí ich po zakúpení odovzdať na vyznačené miesto za pokladničnou zónou alebo dobrovoľníkom a zamestnancom charity.

Vlani sa podarilo vyzbierať 89 ton potravín. Tie charita prerozdelila ľuďom v nepriaznivej sociálnej situácii, putovali aj do viac ako tristo zariadení, v ktorých sa stará o opustené a zdravotne hendikepované deti, týrané ženy, osamelých či nevládnych seniorov. 

Bratislavská arcidiecézna charita so svojimi farskými charitami  (napríklad Rača, Vajnory, Marianka, sv. Jur, Senec, Šaštín-Stráže, Šamorín….) trvanlivé potraviny a hygienické, drogériové produkty využívajú v terénnej sociálnej práci, v pomoci ľuďom v núdzi, rodinám i jednotlivcom. Vydávanie balíčkov prvej pomoci sme využili aj počas tohtoročnej podpory Ukrajiniek a Ukrajincov vo Veľkokapacitnom centre na Bottovej, v našom Centre solidarity, aj v službe Pošli tašku.

Trvanlivé potraviny tiež distribuujeme spolupracovníkom a účastníkom potravinovej zbierky, ktorí taktiež pomáhajú tým, ktorí to potrebujú – Centrum rodiny DúbravkaKomisia pre mládež Bratislavskej arcidiecézyDomov sv. Jána z BohaDoma u kapucínovCentrum pre rodinu PezinokRESOTY – Resocializačné komunity.

Na potrebu potravinovej zbierky upozornila tento rok svojou návštevou v charitnom zariadení aj speváčka Gizka Oňová. Pre klientov Domu pokojnej staroby v Cíferi pripravila občerstvenie. Išlo o jednoduché, no chutné nátierky, na ktorých prípravu netreba veľa času ani surovín. „Osvedčilo sa mi, ak som sa v živote dokázala podeliť. Myslím si, že každý z nás môže prispieť, čo i len máličko, aby sa aj druhým žilo lepšie,“ skonštatovala.

 „Veríme, že aj v dnešných ťažkých časoch sa nájde dosť ľudí, ktorí radi pomôžu a zo svojich finančných prostriedkov darujú potraviny tým, ktorí nemajú to šťastie zadovážiť si ich sami,“ hovorí Vierka Vranková. „Z roka na rok totiž stúpa počet ľudí, ktorí sú odkázaní na našu pomoc. Do skupiny, ktorým pomáhame, čoraz viac pribúdajú ľudia s vyšším vzdelaním, nie sú to už len ľudia bez domova či ľudia odkázaní na sociálne dávky. Každá pomoc sa preto ráta.“ Viac informácií o Tesco zbierke nájdete na https://www.charita.sk/potravinova-zbierka-2022/.